Choć jest najbardziej znany z wygładzania zmarszczek na czołach gwiazd, Botox wielokrotnie zaskakiwał społeczność medyczną swoją pozornie nieskończoną liczbą zastosowań medycznych.
Botox stał się podstawą zabiegów kosmetycznych, ale obecnie ponad połowa jego przychodów pochodzi z jego zastosowań terapeutycznych w różnych schorzeniach.
Przewlekłe migreny
Co to są migreny?
Migrena jest rodzajem bólu głowy, w którym osoba często ma intensywny pulsujący ból głowy i dodatkowe objawy, takie jak nudności, wymioty lub zwiększona wrażliwość na jasne światło, hałas lub zapach.
Uważa się, że migreny są spowodowane zmianami w substancjach chemicznych w mózgu, w szczególności w serotoninie. Uważa się, że poziom serotoniny obniża się podczas migreny, co może powodować skurcz naczyń krwionośnych w mózgu, a następnie rozszerzenie, powodując ból głowy. Chociaż niektóre ostre migreny są zwykle leczone za pomocą środków przeciwbólowych i leków przeciw chorobie, może to nie pomóc innym.
W jaki sposób botoks może pomóc w migrenach?
Botox działa poprzez sparaliżowanie nerwów doprowadzanych do mięśni, ograniczając w ten sposób ich ruch. Powody, dla których Botox może pomóc w migrenach nie są jasne, ale wysunięto kilka teorii. W różnych miejscach sugerowano, że:
- Botox może rozluźnić mięśnie wokół głowy i w ten sposób zmniejszyć ciśnienie krwi w mózgu.
- Botox może zmniejszyć zdolność nerwów do wysyłania sygnałów bólowych podczas migreny
- Botoks może zapobiegać wysyłaniu przez nerwy sygnałów, które prowadzą do migreny
Nadmierne pocenie się (hiperhydroza)
Nadpotliwość jest powszechnym stanem, w którym dana osoba nadmiernie się poci. Nie ma wytycznych, które określałyby, co jest "normalnym" poceniem się, ale jeśli czujesz, że pocisz się za bardzo i twoje pocenie się zaczęło przeszkadzać ci w codziennym życiu, możesz mieć nadpotliwość. Pocenie się może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych obszarów. Do często dotkniętych obszarów należą:
- pachy
- dłonie
- podeszwy stóp
- twarz i klatka piersiowa
- pachwiny
Pocenie się zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale może być kłopotliwe i niepokojące. Może mieć również negatywny wpływ na jakość twojego życia i może prowadzić do uczucia depresji i niepokoju.
Nadmierne pocenie się, znane również jako Hyperhidrosis, może dotknąć każdego.
Jak Botox może pomóc przy nadmiernym poceniu się?
Badania wykazują, że leczenie nadmiernego pocenia się pach, dłoni, stóp, głowy i twarzy (i innych stosunkowo małych obszarów ciała) jest bezpieczne i skuteczne. Przy zastosowaniu Botoxu do leczenia nadmiernego pocenia się pod pachami wykazano, że powoduje on zmniejszenie pocenia się o 82-87%.
Wyniki zaczynają być zauważalne po około 2 do 4 dniach po zabiegu, a pełne efekty są zazwyczaj zauważalne w ciągu 2 tygodni. Suchość trwa zazwyczaj od 4 do 12 miesięcy.
Bruksizm (zgrzytanie zębami)
Bruksizm to termin medyczny określający nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, zarówno podczas snu, jak i czuwania. Może to prowadzić do bolesnych dolegliwości fizycznych i poważnych problemów stomatologicznych. Przewlekłe zgrzytanie zębami może powodować bóle głowy, bóle uszu, bóle twarzy, a nawet migreny. Problemy stomatologiczne wynikające z bruksizmu obejmują utratę szkliwa zębów, wrażliwość zębów i spłaszczenie zębów. Osoby cierpiące na bruksizm, które zgrzytają i zaciskają zęby podczas snu, często budzą się z obolałą szczęką.
Jak botoks może pomóc w leczeniu bruksizmu?
Poprzez wstrzyknięcie małych dawek Botoxu bezpośrednio do mięśnia żwacza (duży mięsień poruszający szczęką), mięsień ten zostaje osłabiony na tyle, aby powstrzymać mimowolne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. To znacznie rozluźnia mięsień i zmniejsza zużycie zębów spowodowane zgrzytaniem. Botox nie ma wpływu na ruchy mimowolne, takie jak żucie i mimika twarzy.
Chociaż botoks nie jest lekarstwem na bruksizm, u niektórych pacjentów może skutecznie kontrolować nieprzyjemne objawy, lepiej niż nocna ochrona. Leczenie bruksizmu trwa zazwyczaj od trzech do czterech miesięcy.
Jeśli poszukujesz metod leczenia któregokolwiek z poniższych schorzeń, być może warto rozważyć zastosowanie botoksu. Botox jest jednak lekiem wydawanym na receptę, dlatego musi być podawany przez wyszkolonego specjalistę (nie przez fryzjerów czy obwoźne kosmetyczki). Upewnij się, że mądrze wybierasz osobę, która robi ci zastrzyki.