11 lutego 2021 Dermatologia estetyczna
Życie bez kremów nawilżających?

Styl starej szkoły

Oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie - to klasyczna rutyna pielęgnacji skóry, na której wszyscy się wychowaliśmy. Gdziekolwiek nie spojrzysz, jesteś bombardowana przez guru kosmetyczne i marki pielęgnacyjne, które uparcie twierdzą, że kremy nawilżające do twarzy są niezbędne.

W rzeczywistości jednak Twoja twarz nie potrzebuje żadnych produktów nawilżających. Dlaczego?

Produkty nawilżające kontra produkty nowej szkoły

Twoja skóra ma swoje własne mechanizmy nawilżania, a produkty nawilżające są tylko kulą u nogi. W rzeczywistości mogą one być szkodliwe dla Twojej skóry.

Produkty nawilżające składają się z wody, protein i lipidów, zmieszanych w różnych proporcjach, aby zadowolić konsumentów. Mogą różnić się grubością i siłą działania. Jeśli dominującym składnikiem jest woda, klasyfikuje się je jako "lekkie" produkty nawilżające. Jeśli natomiast zawiera wysokie stężenie protein, jest oznaczany jako "umiarkowany" środek nawilżający. Po trzecie, jeśli dominującym składnikiem są lipidy lub substancje tłuszczowe, są one nazywane "ciężkimi" środkami nawilżającymi.

Jak wyjaśnił dr Zein Obagi: "Środki nawilżające ogólnie osłabiają funkcję bariery ochronnej skóry, ponieważ zmieniają naturalną funkcję samonawadniania skóry. Naturalne nawilżenie pochodzi z wnętrza organizmu - jedyną rzeczą, jaką oferują produkty nawilżające, jest natychmiastowa satysfakcja. Po nałożeniu kremu Twoja skóra poczuje się ukojona, ale po kilku godzinach to uczucie zanika, a potem chcesz więcej". Twoja skóra uzależnia się od kremów nawilżających.

Dlatego też nawilżanie skóry powoduje

 • Zahamowanie naturalnego procesu nawilżania (suchość i wrażliwość)
 • Zwiększona trans-epidermalna utrata wody (suchość)
 • Uszkodzenie funkcji bariery ochronnej skóry (wrażliwość)
 • Problemy z teksturą skóry wynikające z zahamowania naturalnego procesu złuszczania naskórka (szorstkość i matowość)
 • Zmniejszone złuszczanie naskórka skutkuje zmniejszoną produkcją nowych komórek skóry (matowość)
 • Cienka skóra z powodu zmniejszonej produkcji kolagenu (linie, pory i przyspieszone starzenie się)
 • Zwiększona pigmentacja skóry (brązowe plamy)
 • Zapalenie skóry z czerwonymi plamkami (trądzik różowaty)

Kontrola poziomu oleju

Ważne jest również, aby pamiętać, że wytwarzamy dużo oleju - aby utrzymać mieszki włosowe gładkie i błyszczące. Było to kiedyś przydatne, kiedy byliśmy małpami i byliśmy pokryci włosami. Jednak teraz olej osiada na naszej skórze, blokuje pory i powoduje stan zapalny. Skutkuje to powstawaniem plam, zmian skórnych, zaskórników, a także trądziku różowatego. Olej jest bardzo szkodliwy dla skóry, ponieważ powoduje jej zapalenie. Dzieci nie produkują oleju i ich skóra wygląda pięknie. W wieku nastoletnim skóra produkuje olej i to właśnie wtedy często pojawiają się problemy skórne, takie jak plamy i pryszcze. Nawilżanie tylko pogarsza ten proces.

Produkty do pielęgnacji skóry

Najważniejszą rzeczą w produktach do pielęgnacji skóry jest to, że powinny one:

 • usuwać nadmiar oleju z powierzchni skóry.
 • wzmacniać proces złuszczania naskórka, a nie tłumić go.
 • powstrzymywać wszelkie stany zapalne.
 • Naturalne nawilżenie powinno pochodzić z wewnątrz.

Zamierzeniem produktów ZO Skin Health i ZO Medical jest usuwanie nadmiaru sebum, wzmacnianie procesu złuszczania naskórka, nawilżanie skóry od wewnątrz oraz tłumienie stanów zapalnych, dzięki czemu skóra jest ukojona, odmłodzona i nawilżona.

Jedynie niewielki odsetek populacji z pewnymi zaburzeniami genetycznymi ma rzeczywistą suchość skóry. Tylko te osoby muszą używać kremów nawilżających.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...