28 marca 2022 Dermatologia estetyczna
Jak chronić się przed słońcem

Na raka skóry może zachorować każdy, niezależnie od koloru skóry. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na wszystkie rodzaje raka skóry, w tym na czerniaka - najbardziej śmiertelną postać tego nowotworu. Szukanie cienia, noszenie odzieży ochronnej i stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważne sposoby ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

W JAKI SPOSÓB SŁOŃCE USZKADZA SKÓRĘ?

Światło słoneczne składa się z trzech rodzajów szkodliwych promieni UV: ultrafioletowych A (UVA), ultrafioletowych B (UVB) i ultrafioletowych C (UVC).

  • Promienie UVB to promienie spalające skórę i są główną przyczyną powstawania oparzeń.
  • Promienie UVA docierają głębiej w skórę i prowadzą do powstawania oznak przedwczesnego starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i plamy starcze. Promienie UVA przenikają również przez szyby okienne, co prowadzi do narażenia na ich działanie nawet wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych lub prowadzimy samochód.
  • Promienie UVC są najbardziej niebezpieczne, ale są blokowane przez warstwę ozonową Ziemi. Nie ma "bezpiecznego" promieniowania UV, nie ma też czegoś takiego jak "bezpieczne" promieniowanie UV.

W rzeczywistości Departament Zdrowia i Usług Społecznych Stanów Zjednoczonych oraz Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia uznały promieniowanie UV pochodzące ze słońca i źródeł sztucznych, takich jak łóżka opalające i lampy słoneczne, za znany czynnik rakotwórczy (substancję powodującą raka).

Zawsze, gdy to możliwe, szukaj cienia

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM?

Możesz cieszyć się słońcem, chronić swoją skórę i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

  • Szukaj cienia. Promienie słoneczne są najsilniejsze między godziną 10.00 a 14.00.
  • Noś odzież ochronną, np. koszulę z długimi rękawami, spodnie, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne, jeżeli
  • Większość ubrań pochłania lub odbija niektóre promienie UV. Jednak jasne kolory i luźne tkaniny, a także mokre ubrania, które przylegają do skóry, nie zapewniają wystarczającej ochrony przed słońcem. Ogólnie rzecz biorąc, im ściślejszy splot tkaniny i im ciemniejszy kolor tkaniny, tym większa ochrona przed promieniowaniem UV.
  • Na całą odsłoniętą skórę nałóż obficie wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym. "Szerokie spektrum" zapewnia ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Nakładaj krem co około dwie godziny, nawet w pochmurne dni, a także po pływaniu lub kąpieli.
  • Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu wody, śniegu i piasku, ponieważ odbijają one i wzmacniają szkodliwe promienie słoneczne, co może zwiększyć ryzyko poparzeń słonecznych.
  • Unikaj łóżek opalających. Promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca i solarium mogą powodować raka skóry i powstawanie zmarszczek. Jeśli chcesz wyglądać na opaloną, rozważ użycie samoopalacza lub sprayu, ale nadal używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

JAK DZIAŁAJĄ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE?

Filtry przeciwsłoneczne chronią Twoją skórę poprzez pochłanianie, odbijanie lub rozpraszanie promieniowania UV emitowanego przez słońce.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI FILTR PRZECIWSŁONECZNY?

Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca wszystkim stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, które oferują następujące właściwości

  • ochrona o szerokim spektrum (chroni przed promieniami UVA i UVB)
  • Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższy
  • Wodoodporność

CZY FILTRY PRZECIWSŁONECZNE O WYSOKIM SPF SĄ LEPSZE?

Dermatolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30, który blokuje 97% promieni słonecznych.

Filtry z filtrem SPF wyższym niż 30 blokują nieco więcej promieni słonecznych. Żaden filtr przeciwsłoneczny nie jest w stanie zablokować 100 procent promieni słonecznych.

Należy pamiętać, że nawet jeśli stosujesz krem z wysokim filtrem SPF, należy go nakładać ponownie co około dwie godziny, gdy przebywasz na zewnątrz, oraz zawsze po pływaniu lub spoceniu się. Nie należy używać kremów z wysokim filtrem SPF jako sposobu na dłuższe przebywanie na słońcu.

JAKI RODZAJ FILTRA PRZECIWSŁONECZNEGO JEST NAJLEPSZY?

Najlepszy rodzaj filtra przeciwsłonecznego to taki, którego będziesz używać wielokrotnie.

Forma filtra przeciwsłonecznego, którą wybierzesz, jest kwestią osobistego wyboru i może się różnić w zależności od obszaru ciała, który ma być chroniony i rodzaju skóry, jaką posiadasz. Dostępne formy ochrony przeciwsłonecznej to żele, balsamy, kremy, maści, sztyfty z woskiem i spraye. Pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Kremy są najlepsze dla skóry suchej, a żele dla skóry tłustej.
  • Żele są dobre dla skóry tłustej i obszarów owłosionych, takich jak skóra głowy lub skóra męska.
  • Sztyfty mogą być pomocne przy ukierunkowanej ochronie okolic oczu.

Rodzice czasami preferują spraye, ponieważ są one łatwe do stosowania u dzieci. Mężczyźni mogą uznać, że wygodnym rozwiązaniem jest spryskiwanie łysiejącej skóry głowy. Wyzwaniem związanym ze stosowaniem kremów przeciwsłonecznych w sprayu jest to, że trudno jest stwierdzić, czy użyto wystarczającej ilości kremu, aby pokryć wszystkie narażone na działanie słońca obszary ciała. Może to skutkować niedostatecznym pokryciem i oparzeniem słonecznym.

Nigdy nie należy rozpylać kremu przeciwsłonecznego wokół lub w pobliżu twarzy czy ust. Zamiast tego rozpyl odpowiednią ilość kremu w dłoniach, a następnie nałóż krem na twarz. Stosując krem przeciwsłoneczny w sprayu u dzieci, zwracaj uwagę na kierunek wiatru, aby dzieci nie wdychały kremu przeciwsłonecznego.

Nakładaj krem z filtrem co około dwie godziny, zwłaszcza po pływaniu lub spoceniu się.

ILE KREMU PRZECIWSŁONECZNEGO POWINIENEM UŻYWAĆ I JAK CZĘSTO POWINIENEM GO NAKŁADAĆ?

Aby mieć pewność, że używasz wystarczającej ilości kremu z filtrem przeciwsłonecznym, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Stosuj taką ilość kremu z filtrem, aby pokryć nim całą skórę, która nie będzie przykryta ubraniem. Zadaj sobie pytanie: "Czy moja twarz, uszy, ramiona lub ręce będą zakryte przez ubranie?". Jeśli nie, zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Większość ludzi nakłada tylko 25-50% zalecanej ilości kremu.
  • Dermatolodzy uważają, że jedna uncja kremu lub balsamu - czyli ilość wystarczająca do wypełnienia kieliszka - to ilość potrzebna do pokrycia odkrytych części ciała. Ilość nakładanego kremu dostosuj do wielkości swojego ciała.
  • Nakładaj krem z filtrem na suchą skórę 15 minut PRZED wyjściem na słońce.
  • Nie zapomnij o ochronie ust. Zastosuj balsam lub pomadkę do ust z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym.

JAKIE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE SĄ NAJLEPSZE DLA NIEMOWLĄT I DZIECI?

Najlepiej byłoby, gdyby dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie spędzały czasu bezpośrednio na słońcu. Ponieważ skóra niemowląt jest znacznie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych, w miarę możliwości należy unikać stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Co ważne, niemowlęta nie potrafią jeszcze dobrze regulować swojej temperatury, więc łatwo mogą się przegrzać. Najlepszą ochroną przeciwsłoneczną dla dzieci poniżej 6 miesięcy jest trzymanie ich jak najczęściej w cieniu i ubieranie w długie rękawy, spodnie, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne.

Maluchy i niemowlęta w wieku 6 miesięcy i starsze mogą stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym na odsłoniętą skórę, która nie jest przykryta ubraniem. Szukaj kremów przeciwsłonecznych zawierających tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Są one najbardziej odpowiednie dla cieńszej skóry maluchów i niemowląt w wieku 6 miesięcy i starszych. Składniki te nie przenikają przez skórę i są mniej podatne na podrażnienia.

CZY OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA JEST BEZPIECZNA?

Tak, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest bezpieczne. Badania naukowe potwierdzają słuszność stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli masz wątpliwości co do konkretnych składników filtrów przeciwsłonecznych, porozmawiaj z dermatologiem.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...