20 czerwca 2022 Dermatologia estetyczna
Dorośli z egzemą zbyt często cierpią w milczeniu

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby.

Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z atopowym zapaleniem skóry (AZS), najczęstszą odmianą egzemy. Teraz wykorzystuje swój status celebryty, by podnieść świadomość tych zmagań, aby mniej osób cierpiało w milczeniu.

Zanim Moffat został wielokrotnie nagradzanym scenarzystą brytyjskiego serialu telewizyjnego Criminal Justice, był prawnikiem w Wielkiej Brytanii. Przez cały okres swojej kariery prawniczej cierpiał w milczeniu z powodu ciężkiej postaci AZS.

Ukrywanie choroby Alzheimera wydaje się czasem jedynym wyjściem

Podobnie jak wiele osób cierpiących na ciężkie AZS, Moffat ukrywał egzemę przed innymi.

Kiedy przebywał publicznie, starał się w tajemnicy drapać swędzenie, którego nie dało się powstrzymać. Ponieważ egzema często pojawia się na stopach, ukradkiem wsadzał ołówek pod skarpetki i drapał się.

Jego częste drapanie wciąż prowadzi do otwartych ran. W ostatnim wywiadzie dla Academy of Dermatology (AAD) Moffat powiedział nam: "Moja skóra często wygląda jak płatki kukurydziane z domieszką krwi".

Moffat mówił też o tym, jak bardzo czuje się odizolowany z powodu AZS. "Kiedy ktoś zauważa egzemę i szybko się odsuwa, jest to bolesne" - powiedział.

Nawet dziś, kiedy jest celebrytą, doświadcza tego na własnej skórze, kiedy jeździ londyńskim metrem. Mówi: "To szczególnie bolesne, gdy rodzice zauważają moją skórę i odsuwają ode mnie swoje dzieci".

Pisanie pomogło mu mówić głośno o chorobie Alzheimera

Jego doświadczenia z AZS skłoniły go do stworzenia postaci do filmu Criminal Justice, która cierpi na ciężką egzemę. Ralph Stone jest prawnikiem.

Podobnie jak Moffat, Stone ma ciężką postać AZS na stopach. Stone nie ukrywa jednak faktu, że ma egzemę.

Kiedy widzowie po raz pierwszy spotykają Stone'a, wchodzi on na posterunek policji, aby reprezentować nowego klienta oskarżonego o morderstwo. Stone ma na sobie sandały na rzepy. Jego stopy są owinięte gazą.

Po wejściu do celi, w której przetrzymywany jest jego klient, Stone podnosi jedną ze stóp i mówi bez ogródek: "Lekarz kazał mi napowietrzać egzemę".

Sukces serialu Criminal Justice doprowadził do powstania w Stanach Zjednoczonych serialu HBO pod tytułem The Night Of. Moffat jest producentem wykonawczym tego serialu, którego bohaterem jest prawnik John Stone.

Podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, John Stone nie ukrywa swojej egzemy. Egzema odgrywa tak ważną rolę w tym serialu, że Moffat twierdzi, iż ktoś napisał na Twitterze: "The Night Of to opowieść o facecie z egzemą i podplotem morderstwa".

Moffat powiedział AAD: "Uwielbiam ten tweet, ponieważ czuję się jak zwycięstwo w podnoszeniu świadomości na temat egzemy."

Aby nadal podnosić świadomość, Moffat ostatnio wykorzystał swój talent do współprodukcji krótkich filmów, które malują żywy, zapadający w pamięć obraz codziennych zmagań ludzi żyjących z ciężką postacią choroby Alzheimera. Na własne oczy widać skutki braku snu, nieodpartą chęć drapania się i izolację.

Filmy te stanowią centralny element programu zwiększania świadomości na temat choroby, zatytułowanego Zrozumieć chorobę Alzheimera: A Day in the Life, który wystartował w październiku podczas National Eczema Awareness Month.

Moffat ma nadzieję, że dzięki edukacji mniej osób cierpiących na AZS będzie cierpiało w milczeniu.

Mówienie o tym może pomóc w zmniejszeniu stygmatyzacji

Moffat uważa, że mówienie o tym jest bardzo ważne i zachęca innych, by do niego dołączyli. "Byłoby fantastycznie, gdyby wszyscy mogli spojrzeć na tę chorobę w normalny sposób" - mówi Moffat. "Tylko wtedy możemy zmniejszyć piętno".

Zwiększanie świadomości wymaga pomocy wszystkich

AAD wspiera wysiłki Moffata na rzecz zwiększenia świadomości choroby Alzheimera i zmniejszenia stygmatyzacji. Im więcej osób zabiera głos w tej sprawie, tym większe poczucie komfortu i wiedzy zyskują inni.

AAD zachęca do zadania sobie pytania: "Co mogę zrobić, by zwiększyć świadomość na temat choroby Alzheimera?".

Osoba cierpiąca na AZS może wyjaśnić komuś, kto przygląda się jej skórze, że ma egzemę. Podobnie jak Ralph Stone, można powiedzieć, że jest to egzema i że egzema nie jest zaraźliwa.

Jeśli mówienie o tym w taki sposób sprawia, że czujesz się niekomfortowo, to zrozumiałe. Nadal możesz mieć wpływ. Możesz napisać na Twitterze o nowej kampanii Moffata. Możesz udostępnić ten artykuł w mediach społecznościowych.

Pracując razem, możemy zmniejszyć stygmatyzację. A to może oznaczać, że mniej osób z chorobą Alzheimera będzie cierpieć w milczeniu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Understand AD

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...

Grzybica versicolor: nie jest szkodliwa, ale wielu osobom nie podoba się sposób, w jaki odbarwia ich skórę. Grzybica versicolor: Przegląd Nazywana również pityriasis versicolor Na skórze...