Grzybica versicolor: nie jest szkodliwa, ale wielu osobom nie podoba się sposób, w jaki odbarwia ich skórę.
Grzybica versicolor: Przegląd
Nazywana również pityriasis versicolor
Na skórze każdego z nas żyją drożdżaki. Kiedy drożdżaki wymykają się spod kontroli, u danej osoby może wystąpić choroba skóry zwana grzybicą różowatą.
Twój dermatolog może powiedzieć Ci, że masz na skórze infekcję grzybiczą. Drożdże to rodzaj grzyba.
Wiele osób choruje na grzybicę. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry występujących w tropikalnych i subtropikalnych rejonach świata. Osoby mieszkające w rejonach tropikalnych mogą chorować na grzybicę przez cały rok.
Obraz wykorzystany za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.
Grzybica versicolor: Często wygląda jak wysypka.
Grzybica versicolor: oznaki i objawy
Pierwszym objawem grzybicy versicolor są często plamki na skórze. Inne oznaki i objawy to:
- Plamki są jaśniejsze (czasem ciemniejsze) od otaczającej je skóry. Kolor plam może być biały, różowy, łososiowy, czerwony, opalony lub brązowy.
- Plamy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.
- Plamy mogą być suche i łuskowate.
- W miejscu pojawienia się plam skóra może swędzieć.
- Plamy stają się bardziej widoczne w miarę opalania się skóry. Drożdże zapobiegają opalaniu się skóry.
- Plamy rosną powoli.
- W miarę wzrostu drożdży, plamy mogą się łączyć i tworzyć plamy jaśniejszej (lub ciemniejszej) skóry.
- Plamy mogą znikać, gdy spada temperatura, a powracać wiosną lub latem, gdy powietrze staje się ciepłe i wilgotne.
Grzybica versicolor: Plamy w przypadku grzybicy versicolor mogą być suche i łuskowate. W miarę wzrostu drożdżaka plamy mogą się zrastać.
Czasami plamki są tak słabo widoczne, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają grzybicę versicolor. Jeśli grzybica versicolor powoduje jasne plamy na skórze, może być mylona z bielactwem. Bielactwo jest chorobą skóry, w wyniku której skóra traci swój kolor. Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.
Grzybica versicolor: u kogo występuje i jakie są jej przyczyny?
Kto choruje na grzybicę versicolor?
Drożdżaki wywołujące grzybicę versicolor żyją na skórze każdego człowieka. Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób drożdżak ten rozwija się na skórze, a u innych nie. O grzybicy versicolor wiemy następujące rzeczy:
- Chorują na nią ludzie o różnym kolorze skóry.
- Najbardziej podatne są nastolatki i młodzi dorośli, ponieważ mają tłustą skórę.
- Starsi dorośli i dzieci rzadko chorują na tę chorobę, chyba że mieszkają w strefie tropikalnej lub subtropikalnej.
- Osoby mieszkające w rejonach nietropikalnych często obserwują zanikanie grzybicy w chłodnych, suchych miesiącach.
Co wywołuje grzybicę versicolor?
Drożdże normalnie żyją na naszej skórze. Kiedy drożdżaki nadmiernie się rozrastają, wywołują chorobę skóry - grzybicę versicolor. Uważa się, że nadmierny rozrost drożdżaków mogą powodować następujące czynniki:
- Gorąca, wilgotna pogoda.
- Obfite pocenie się.
- Tłusta skóra.
- Osłabiony układ odpornościowy.
Grzybica versicolor: Diagnoza i leczenie
Jak dermatolodzy diagnozują grzybicę?
Dermatolog często jest w stanie obejrzeć skórę i stwierdzić, czy pacjent ma grzybicę versicolor. W razie jakichkolwiek wątpliwości dermatolog wykona jedną z poniższych czynności w celu postawienia dokładnej diagnozy:
- Delikatnie zeskrobać fragment skóry. Zostanie on zbadany pod mikroskopem.
- Obejrzy skórę za pomocą specjalnego urządzenia zwanego lampą Wooda. Dermatolog będzie trzymał lampę Wooda w odległości około 4 lub 5 centymetrów od zmienionej chorobowo skóry. Jeśli u pacjenta występuje grzybica, to podczas oglądania skóry przy użyciu lampy skóra będzie miała żółtozielony kolor.
Jak dermatolodzy leczą grzybicę różowatą?
To, co przepisze dermatolog, zależy od kilku czynników. Należą do nich: miejsce pojawienia się grzybicy na ciele, powierzchnia skóry dotkniętej chorobą, grubość plamek oraz klimat.
Leczenie grzybicy versicolor może obejmować:
- Leki nakładane na skórę: Jest to najczęstsza metoda leczenia. Istnieją szampony przeciwgrzybicze, mydła, kremy i balsamy, które pozwalają utrzymać drożdżaki pod kontrolą. Substancją czynną w tych lekach jest często siarczek selenu, ketokonazol lub pirytionian cynku.
- Lecznicze środki czyszczące: Grzybica versicolor często powraca, zwłaszcza gdy dana osoba mieszka w ciepłym i wilgotnym miejscu. Stosowanie raz lub dwa razy w miesiącu leczniczych środków czyszczących, zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych okresach, może zapobiec ponownemu rozrostowi drożdżaków.
- Tabletki przeciwgrzybicze: Dermatolog może przepisać te tabletki, jeśli grzybica versicolor obejmuje dużą powierzchnię ciała, jest gruba lub często powraca po wyleczeniu. Tabletki te przyjmuje się przez krótki czas. Tabletki przeciwgrzybicze mogą jednak powodować niepożądane skutki uboczne. Mogą one kolidować z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. Dermatolog będzie monitorował pacjenta, który przyjmuje ten lek.
Wyniki
Dzięki leczeniu drożdżaki są łatwe do zabicia. Skóra może jednak pozostać jaśniejsza (lub ciemniejsza) przez kilka tygodni lub miesięcy. Skóra w końcu powróci do swojego normalnego koloru. Aby wyrównać koloryt skóry, należy chronić skórę przed słońcem i nie opalać się.
Grzybica versicolor może powrócić. Gdy powietrze na zewnątrz jest ciepłe i wilgotne, drożdżaki mogą szybko wymknąć się spod kontroli. Niektóre osoby mieszkające w klimacie tropikalnym mogą wymagać stosowania leczniczych środków czyszczących, aby zapobiec przerostowi drożdżaków. U osób mieszkających na terenach, gdzie każdej wiosny robi się ciepło i wilgotno, grzybica może powracać co roku.
Grzybica versicolor: Wskazówki dotyczące postępowania
Jeśli grzybica versicolor ma łagodny przebieg, być może będziesz w stanie leczyć ją samodzielnie. Istnieją produkty przeciwgrzybicze, które możesz kupić bez recepty. Należą do nich:
- Szampon zawierający siarczek selenu.
- Krem lub maść przeciwgrzybicza zawierająca mikonazol, klotrimazol lub terbinafinę.
Podczas stosowania tych produktów dermatolodzy zalecają następujące czynności:
- Umyć i osuszyć zmienioną chorobowo skórę.
- Nałożyć cienką warstwę kremu lub maści przeciwgrzybiczej. Czynność tę należy wykonywać raz lub dwa razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie.
- W przypadku stosowania szamponu należy odczekać 5 lub 10 minut przed spłukaniem.
Niektóre osoby potrzebują silniejszych leków, dlatego udają się do dermatologa. Niezależnie od tego, czy leczysz się samodzielnie, czy korzystasz z pomocy dermatologa, poniższe wskazówki mogą pomóc Ci uzyskać lepsze wyniki:
- Przestań używać produktów do pielęgnacji skóry, które są tłuste. Stosuj produkty z napisem "nietłuste" lub "niekomedogenne".
- Noś luźne ubrania. Nic nie powinno sprawiać wrażenia ciasnego.
- Chroń skórę przed słońcem. Opalenizna sprawia, że grzybica versicolor jest łatwiejsza do zauważenia.
- Nie korzystaj z solarium ani lampy słonecznej. Również w tym przypadku opalenizna sprawia, że grzybica versicolor jest łatwiejsza do zauważenia.
Jak chronić skórę przed słońcem
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz chronić swoją skórę przed słońcem. Aby to zrobić, powinnaś codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj, aby nałożyć krem z filtrem na 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Nakładaj go na całą skórę, która nie jest przykryta ubraniem. Upewnij się, że używasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który zapewnia:
- ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (na etykiecie może znajdować się informacja o szerokim spektrum działania).
- Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszący 30 lub więcej.
- Nietłustą formułę (na etykiecie może znajdować się informacja, że jest niekomedogenny).
© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.