17 marca 2021 Dermatologia estetyczna
Dlaczego przygotowanie skóry do użycia Retinolu jest OBOWIĄZKOWE?

Jeśli celem jest zapobieganie starzeniu się skóry i korygowanie istniejących uszkodzeń, praktycznie wszyscy eksperci ds. skóry zgodzą się, że codzienne stosowanie retinoidów jest odpowiedzią na ten problem. Termin "retinoid" odnosi się do witaminy A i różnych molekuł pochodzących od witaminy A, która sama w sobie znana jest również jako retinol. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego przygotowanie skóry na przyjęcie retinolu jest absolutną koniecznością.

Przegląd witaminy A

Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju komórek skóry. Hamuje rozpad kolagenu, zwiększa syntezę kolagenu, zwiększa elastyczność, poprawia funkcjonowanie bariery wodnej, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum (co czyni ją doskonałym wyborem w leczeniu trądziku i starzenia się skóry) i jest jedynym znanym nam składnikiem, który faktycznie odwraca oznaki fotostarzenia się skóry.

Dlaczego powinnam stosować retinol?

Zasadniczo, wraz z wiekiem, naskórek (powierzchnia skóry) grubieje, podczas gdy skóra właściwa (warstwa tkanki pod powierzchnią) staje się cieńsza. Stosowanie retinoidów odwraca ten proces starzenia, więc osoby długotrwale stosujące retinoidy cieszą się naskórkiem z mniejszą ilością plam starczych i zmarszczek, ponieważ jest on wspierany przez stale grubą skórę właściwą.

Wczesne stosowanie retinolu również pomaga opóźnić proces starzenia, więc najlepszym momentem na rozpoczęcie stosowania retinolu jest wczesna trzydziestka, kiedy tempo obrotu komórkowego zaczyna spadać.

Powoli włączaj retinol

Nigdy nie przystępujesz do ważnego testu czy rozmowy kwalifikacyjnej bez przygotowania (nawet jeśli oznacza to ślęczenie nad książkami kilka godzin wcześniej). To samo można powiedzieć o Twojej skórze. Najlepszym przygotowaniem, jakie możesz zrobić dla swojego nowego reżimu retinolu jest upewnienie się, że zbudowałaś dobrą funkcję bariery ochronnej skóry.

Oznacza to rozpoczęcie solidnej rutyny pielęgnacyjnej - rano i wieczorem - na co najmniej 6-8 tygodni przed rozpoczęciem stosowania retinolu. W ciągu dnia stosuj codziennie mineralny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, a na noc nakładaj krem o intensywnym działaniu leczniczym, taki jak Radical Night Repair. Wreszcie, kiedy skóra jest już w doskonałej kondycji, wiedz, że to dopiero pierwszy etap!

Badanie zatytułowane "Facial Retinization Facial Retinization Through Barrier Improvement" wykazało, że poprawa funkcji bariery ochronnej skóry przed rozpoczęciem stosowania retinoidów oraz kontynuacja stosowania produktów pielęgnacyjnych wzmacniających barierę ochronną ułatwiają wczesną fazę "retinizacji" twarzy (więcej na ten temat poniżej) i wzmacniają odpowiedź na leczenie.

Ułatwienie rutyny

Ponieważ najlepiej jest stosować retinol w nocy (retinoidy ulegają degradacji pod wpływem światła), można zacząć od stosowania go co najmniej dwa razy w tygodniu i powoli zwiększać dawkę, stosując go naprzemiennie lub dodając dodatkową noc w każdym kolejnym tygodniu.

Ważne jest, aby stopniowo zwiększać dawkę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej skóry. Niektóre osoby mogą stosować go co noc. Inni, na przykład osoby o wrażliwej skórze, mogą stosować go co drugą noc lub nawet rzadziej.

Czego mogę się spodziewać po rozpoczęciu kuracji?

Kilka objawów typowych dla początkowego etapu stosowania retinoidów może wyjaśniać, dlaczego wiele osób obawia się wypróbowania ich lub przerywa ich stosowanie, zanim będzie miało okazję cieszyć się z poprawy. Retinoidy mogą początkowo powodować łuszczenie się skóry i pewne zaczerwienienia, proces ten nazywany jest "retinizacją twarzy".

Użytkownicy powinni być świadomi, że jest to normalne, a nawet oczekiwane - złuszczanie i zaczerwienienie są efektami ubocznymi retinoidów, które działają na głębokim poziomie, wpływając na ekspresję genów, co ostatecznie skutkuje zwiększoną produkcją kolagenu, wygładzeniem skóry i wyrównaniem pigmentacji.

Kiedy u osób pojawiają się takie objawy, często popełniają one błąd polegający na przerwaniu kuracji i czekaniu, aż skóra "wydobrzeje", zanim zaczną ją ponownie stosować. Niestety, danie górnej warstwie skóry czasu na odbudowę może spowodować kolejną rundę zaczerwienień i złuszczania, co ostatecznie opóźnia osiągnięcie oczekiwanych korzyści.

A co, jeśli będzie tego za dużo?

Jeśli Twoja skóra stanie się wyjątkowo czerwona, sucha i łuszcząca się, będziesz wiedziała, że stosujesz retinol zbyt intensywnie. Zauważysz również, że inne produkty będą szczypać. Oznacza to, że należy przerwać stosowanie retinolu, naprawić funkcję bariery ochronnej skóry i wznowić je dopiero wtedy, gdy sytuacja się unormuje przy mniejszej intensywności.

Wniosek końcowy.

Nie spiesz się z rozpoczęciem stosowania retinolu! Twoja skóra musi być w doskonałej kondycji, abyś mogła czerpać prawdziwe korzyści z tego cudownego kremu przeciwstarzeniowego.

Stopniowe włączanie retinoli do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest kluczem do uzyskania długotrwałych rezultatów.

Przy ciągłym stosowaniu, Twoje wyniki będą coraz lepsze i lepsze w czasie. Nie jest to proces, który można przeprowadzić z dnia na dzień i w zależności od rodzaju retinoidu, który stosujesz, schorzenia, które leczysz i stanu Twojej skóry, może minąć nawet 12 tygodni zanim zaczniesz dostrzegać znaczące zmiany.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...