12 stycznia 2016 Dermatologia estetyczna
Dermatologia estetyczna
dermatologia estetycznaOkazuje się, że w dermatologii estetycznej nie do końca doceniana jest samodzielna diagnostyka znamion barwnikowych. Znamiona melanocytowe, które określa się jako barwnikowe mogą się pojawiać na skórze od pierwszych miesięcy życia. Z biegiem lat może ich być coraz więcej i będzie to szczególnie dotyczyć osób po 20 roku życia. Bardzo ważne jest, by te znamiona dokładnie oglądać i zobaczyć czy nie ma tam niepokojących zmian wokoło nich.

 

1. Charakterystyczne cechy znamion barwnikowych:

Znamiona melanocytowe najczęściej stanowią odgraniczone wyraźnie plamy albo guzki na skórze. Barwa może być podobna do skóry, ale mogą być także brązowe, czarne a czasami nawet niebieskie. 

Wyróżnić można takie znamiona jak:

• płaskie (naevus spilus),

• komórkowe barwnikowe (naevus pigmentosus cellularis),

• brodawka łojotokowa (verruca seborrhoica),

• znamię naskórkowe brodawkowate (naevus epidermalis verrucosus),

• plama soczewicowata (lentigo).

Diagnostyka takich znamion jest bardzo ważna przede wszystkim dlatego, że te, które ocenia się jako łagodne po jakimś czasie mogą być podstawą do budowy czerniaka. Dlatego dobrze będzie, jeśli dermatologicznie będą one kontrolowane co jakiś czas. Poza tym warto także w warunkach domowych taką kontrolę sobie prowadzić.

 

2. Niepokojące zmiany w obrębie znamienia barwnikowego:

Samodzielna diagnostyka takich znamion jest tak naprawdę bardzo ważna. Okazuje się, że duża część osób z nowotworem złośliwym niestety ma problem, który rozpoczął się w ich przypadku od znamiona o charakterze melanocytowym. Dlatego, jeśli będzie się regularnie oglądało całe ciało oraz występujące znamiona będzie można dość szybko wychwycić wszystkie te niepokojące zmiany na naszym ciele, które w przyszłości mogą stać się podstawą wielu problemów ze zdrowiem. Jeśli chodzi o spotkanie z dermatologiem, to na pewno będzie ono konieczne w momencie, gdy takie znamię zacznie nam nagle krwawić. Jeśli będą się pojawiać zmiany kolorów, albo też można będzie odczuwać swędzenie. Dodatkowo mamy także pewne charakterystyczne czynniki, które towarzyszą rozrastaniu się komórek czerniaka w okolicach skóry.

Klasyfikować je można przez kryteria ABCDE: 

znamiona na skórze• A – (z ang. asymmetry) jak asymetria: najczęściej nowotwory złośliwe skóry charakteryzują się tym, że są asymetryczne

• B – (z ang. border) jak brzegi: w czerniakach będzie można zauważyć charakterystyczne poszarpane granice oraz ostre krawędzie.

• C – (z ang. colour) jak kolor: przy nowotworze złośliwym bardzo często skóra ma niejednolity kolor.

• D – (z ang. diameter) jak duży rozmiar: na pewno zainteresować się trzema zmianami, które mają więcej niż 6 mm.

• E – (z ang. evolving) jak ewolucja: w obrębie znamiona zachodzą zmiany, które mają charakter gwałtowny

To jakie rokowania będą w przypadku nowotworu złośliwego skóry najczęściej uzależnione są od jego odmiany oraz głębokości oraz naciekania na poszczególne warstwy skóry. Wyleczalność może być wysoka, pod warunkiem, że uda się taki problem dość szybko zdiagnozować i czynności zmierzające do leczenia będą szybko podjęte.

 

 

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Wszyscy tam byliśmy: Poranki spędzone na wpatrywaniu się w lustro w łazience, próbując zrozumieć, skąd na ziemi, a co ważniejsze, kiedy pojawiły się te zmarszczki na twarzy. Wczesne...

Słyszałaś już te inspirujące cytaty: "Piękno polega na tym, by dobrze czuć się we własnej skórze". Ale co się dzieje, gdy to Twoja skóra jest problemem? W ciągu całego życia nasza...

Jeśli celem jest zapobieganie starzeniu się skóry i korygowanie istniejących uszkodzeń, praktycznie wszyscy eksperci ds. skóry zgodzą się, że codzienne stosowanie retinoidów jest...