3 maja 2022 Dermatologia estetyczna
Rogowacenie aktyniczne

Rogowacenie aktyniczne (AK): AK powstają na skórze, która przez lata wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Rogowacenie aktyniczne (ak-ti-nik ker-ah-TOE-sis), lub AK, to szorstka, sucha, łuszcząca się plama lub narośl, która tworzy się na skórze.

Rogowacenie aktyniczne: Przegląd

Nazywane również rogowaceniem słonecznym

AK powstaje, gdy skóra zostaje poważnie uszkodzona przez promienie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca lub z opalania w pomieszczeniach. U większości ludzi występuje więcej niż jedna AK. Jeśli masz więcej niż jedno AK, masz do czynienia z rogowaceniem aktynowym, czyli AK.

Każdy, kto ma wiele znamion AK, powinien być pod opieką dermatologa. U większości osób, które mają wiele znamion AK, nowe znamiona AK pojawiają się przez całe życie. Są one uważane za zmiany przedrakowe. Nieleczone mogą przekształcić się w rodzaj raka skóry zwany rakiem kolczystokomórkowym.

Dzięki wizytom kontrolnym u dermatologa, AK można leczyć, zanim staną się rakiem skóry. Jeśli rak skóry się rozwinie, można go wcześnie wykryć, a leczenie często pozwala wyleczyć raka skóry.

Zdjęcie wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Piśmiennictwo:
Duncan KO, Geisse JK, Leffell DJ. "Epidermal and Appendageal Tumors." In: Wolff K, Goldsmith LA, Katz SI, et al. editors. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine, 7th ed. United States of America, McGraw Hill Medical; 2008. p.1007-14
.Rigel DS, Cockerell CJ, Carucci J et al. "Actinic Keratosis, Basal Cell Carcinoma, and Squamous Cell Carcinoma." In: Bolognia JL, Jorizzo JL, Rapini RP, et al. editors. Dermatology, 2nd ed. Spain, Mosby Elsevier; 2008. p. 1645-6.


Rogowacenie aktyniczne: Oznaki i objawy

Objawy rogowacenia actinic keratosis

Poniższe fotografie przedstawiają objawy rogowacenia aktynowego (AK).

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów na własnej skórze, powinieneś zgłosić się do dermatologa. Nieleczona AK może przekształcić się w typ raka skóry zwany rakiem kolczystokomórkowym. Osoby cierpiące na AK mają również większe ryzyko zachorowania na inne rodzaje raka skóry. Większość nowotworów skóry można wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte.

Objawy rogowacenia actinic keratoses

Większość osób cierpiących na AK nie ma żadnych objawów. Zauważają one jedynie zmiany na skórze. Objawy mogą wystąpić. Kilka objawów, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Szorstka plama na skórze, której nie widać.
  • Szorstka plama lub narośl, która jest bolesna przy pocieraniu.
  • Swędzenie lub pieczenie.
  • Usta są stale suche.

Rogowacenie aktyniczne: Teraz ją widać, a teraz nie

AK może pojawiać się i znikać. AK może pojawić się na skórze, pozostać na niej przez kilka miesięcy, a następnie złuszczyć się i zniknąć. Skóra może nagle stać się gładka. Wiele znamion AK pojawia się ponownie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Często pojawiają się ponownie, gdy dana osoba wychodzi na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej.

Nawet jeśli AK nie pojawi się ponownie, należy zgłosić się do dermatologa. AK powstają, gdy wierzchnia warstwa skóry jest poważnie uszkodzona. Może pojawić się więcej takich zmian. Jeśli uszkodzenia pogłębiają się, może dojść do rozwoju raka skóry.

Skóra uszkodzona przez słońce: Ten mężczyzna nie ma AK, ale na jego dłoni i nadgarstku widoczne są ślady uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych, ponieważ przez większość życia pracował na zewnątrz. U tego mężczyzny istnieje podwyższone ryzyko rozwoju AK na dłoni i nadgarstku.

Uczucie łuszczenia się na skórze uszkodzonej przez słońce: Często można poczuć AK zanim się ją zobaczy. Ten mężczyzna wyczuł na swojej zniszczonej słońcem szyi łatę przypominającą papier ścierny, zanim pojawiła się AK.

Szorstkie, zaczerwienione, uniesione zgrubienia: Większość AK wygląda jak uniesione, łuszczące się, czerwone zgrubienia na skórze. Ta 57-letnia kobieta ma kilka AK na twarzy.*

Gruba, przebarwiona, łuszcząca się skóra z wieloma naroślami: Gruba, przebarwiona, łuszcząca się skóra z licznymi naroślami: Skóra, która przez wiele lat poddawana jest działaniu promieni słonecznych, np. skóra głowy, twarzy i ramion, może mieć wiele znamion AK. Ten mężczyzna ma grube narośla na przedramieniu.**

Brązowe plamy: AK na twarzy tego mężczyzny wyglądają jak brązowe plamy. Gdy AK wyglądają w ten sposób, mogą przypominać czerniaka, rodzaj raka skóry.

Róg: Niektóre AK rosną szybko i wyglądają jak róg zwierzęcia. Rogi są bardziej narażone na rozwój raka skóry.***

Białawe łuski na dolnej wardze: Kiedy AK tworzy się na wardze, nazywamy to actinic cheilitis. Jeśli masz szorstką, łuszczącą się wargę, rozdwajające się wargi lub zawsze czujesz, że wargi są suche, powinieneś zgłosić się do dermatologa.

Rak kolczystokomórkowy na dolnej wardze: Bez leczenia niektóre AK przekształcają się w raka kolczystokomórkowego, który jest rodzajem raka skóry.

Fotografie 1, 2, 5, 7 i 9 zostały wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

*Zdjęcie wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. J Am Acad Dermatol.1997;36:236-8.

**Fotografia wykorzystana za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. J Am Acad Dermatol.1998;39:S74-8.

***Zdjęcia wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. J Am Acad Dermatol 2000;42:S8-10.


References:
Bhatia ND. "Medical Management of Actinic Keratoses. Focus session presented at the 2011 American Academy of Dermatology Summer Academy Meeting: New York City. Aug 2011
.Moy RL. "Clinical presentation of actinic keratoses and squamous cell carcinoma." J Am Acad Dermatol 2000 Jan; 42:S8-10.
Odom R. "Managing actinic keratoses with retinoids." J Am Acad Dermatol 1998 Aug;39:S74-8.
Sander CA, Pfeiffer C, Kligman AM et al. "Chemotherapy for disseminated actinic keratoses with 5-fluorouracil and isotretinoin." J Am Acad Dermatol 1997 Feb;36:236-8.



Rogowacenie aktyniczne: Kto choruje i przyczyny

Osoby, u których prawdopodobieństwo zachorowania na AK jest największe, mają jedną lub więcej z poniższych cech:

  • Jasna skóra.
  • Włosy w naturalnym kolorze blond lub rude.
  • Oczy są naturalnie niebieskie, zielone lub orzechowe.
  • Piegi na skórze lub poparzenia słoneczne.
  • Wiek 40 lat lub więcej.
  • Słaby układ odpornościowy, który może mieć wiele przyczyn, w tym:
  • Choroba, która powoduje, że skóra jest bardzo wrażliwa na promienie UV, np:
  • Praca z substancjami zawierającymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH), takimi jak węgiel lub smoła. Dekarze mają większe ryzyko zachorowania na AK, ponieważ pracują ze smołą i spędzają dzień na świeżym powietrzu.

AK zwykle pojawia się po 40 roku życia. Osoby mieszkające w miejscach, w których słońce świeci intensywnie przez cały rok, takich jak Floryda czy południowa Kalifornia, mogą zachorować na AK wcześniej. AK pojawia się również często dużo wcześniej u osób korzystających z łóżek opalających i lamp słonecznych.

Co powoduje AK?

Promienie ultrafioletowe (UV) powodują AK. Większość ludzi narażona jest na działanie promieni UV przebywając na zewnątrz w ciągu dnia lub korzystając z solarium.

Gdy promienie UV trafiają na skórę, powodują jej uszkodzenie. Gdy jesteśmy młodzi, organizm może naprawić niektóre z tych uszkodzeń. Z czasem uszkodzenia kumulują się, a organizm nie jest w stanie sam ich naprawić. W końcu widzimy skórę uszkodzoną przez promienie UV. Jeśli promienie UV nadal oddziałują na skórę, ludzie zapadają na AK.


Piśmiennictwo:
Bhatia ND. "Postępowanie medyczne w przypadku zrogowaceń dzikich". Sesja tematyczna przedstawiona na Letnim Spotkaniu Amerykańskiej Akademii Dermatologii w 2011 roku: New York City. Aug 2011
.Moy RL. "Clinical presentation of actinic keratoses and squamous cell carcinoma." J Am Acad Dermatol 2000 Jan; 42: 8-10.
Odom R. "Managing actinic keratoses with retinoids." J Am Acad Dermatol 1998 Aug; 39: S74-8.
Rigel DS, Cockerell CJ, Carucci J et al. "Actinic Keratosis, Basal Cell Carcinoma, and Squamous Cell Carcinoma.
"
In: Bolognia JL, Jorizzo JL, Rapini RP, et al. editors. Dermatology, 2nd ed. Spain, Mosby Elsevier; 2008. p. 1645-6.



Rogowacenie aktyniczne: Diagnostyka i leczenie

Jak dermatolodzy diagnozują rogowacenie słoneczne?

Dermatolodzy diagnozują rogowacenie actinic keratosis (AK) poprzez dokładne zbadanie skóry.

Jeśli podczas badania dermatolog znajdzie narośl, która jest gruba lub wygląda jak rak skóry, prawdopodobnie wykona biopsję skóry. Dermatolog może bezpiecznie wykonać biopsję skóry podczas wizyty w gabinecie.

Rak skóry jest często wyleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty i poddany leczeniu.

Jak dermatolodzy leczą AK?

Istnieje wiele metod leczenia AK. Niektóre z nich dermatolog może przeprowadzić w gabinecie. Inne zabiegi można stosować w domu. Celem leczenia jest zniszczenie AK. Niektórzy pacjenci otrzymują więcej niż jeden rodzaj leczenia. Zabiegi na AK obejmują:

Zabiegi wykonywane w gabinecie:

  • Krioterapia: Niszczy widoczne AK poprzez ich zamrożenie. Na leczonej skórze często pojawiają się pęcherze i złuszczają się w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Jest to najczęstsza metoda leczenia. Po zagojeniu się skóry może być widoczny niewielki biały ślad.
  • Peeling chemiczny: Jest to medyczny peeling chemiczny. Nie można go wykonać w salonie kosmetycznym ani w zestawie sprzedawanym do użytku domowego. Ten silny peeling niszczy wierzchnie warstwy skóry. Obszar poddany zabiegowi będzie zaogniony i obolały, ale na jego miejsce pojawi się nowa, zdrowa skóra.
  • Kiretaż: Dermatolog ostrożnie usuwa widoczne AK za pomocą narzędzia zwanego łyżeczką. Po łyżeczkowaniu dermatolog może zastosować elektrochirurgię, aby usunąć więcej uszkodzonej tkanki. Elektrochirurgia powoduje kauteryzację (oparzenie) skóry. Pojawia się nowa, zdrowsza skóra.
  • Terapia fotodynamiczna (PDT): Stosuje się roztwór, który sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło. Po kilku godzinach leczona skóra jest naświetlana światłem widzialnym, takim jak światło niebieskie lub laserowe. Światło aktywuje roztwór i niszczy AK. W miarę gojenia się skóry pojawia się nowa, zdrowa skóra.
  • Resurfacing laserowy: Podobnie jak w przypadku peelingu chemicznego, laser może usunąć wierzchnią warstwę skóry. Powoduje to zniszczenie komórek AK. Po zabiegu skóra będzie szorstka i obolała. Skóra goi się w ciągu 1 lub 2 tygodni, odsłaniając nową, zdrowszą skórę.

Leki na receptę:

Lekarz dermatolog może przepisać lek, który można stosować w domu w celu leczenia AK. Leki przepisywane przez dermatologów to między innymi:

  • 5-fluorouracil (5-FU) w kremie: Jest to chemioterapia, którą nakłada się na skórę. Powoduje ona tymczasowe zaczerwienienie i tworzenie się strupów. Pacjenci zazwyczaj stosują 5-FU dwa razy dziennie przez 2 do 4 tygodni. Osoby z dużą ilością uszkodzonej skóry mogą wymagać dłuższego stosowania 5-FU. 5-FU powoduje, że miejsca uszkodzone przez słońce stają się surowe i podrażnione. W miarę gojenia się skóry pojawia się zdrowa skóra. W leczeniu grubych AK może być konieczne zastosowanie innego leczenia, takiego jak krioterapia.
  • Żel z diklofenakiem sodowym: Jest to żel o nietłustej konsystencji. Stosuje się go na skórę z dużą ilością AK. Pacjenci stosują lek dwa razy dziennie przez około 2 do 3 miesięcy. W tym czasie należy chronić skórę przed słońcem. Najlepsze wyniki można zaobserwować po około 30 dniach od zaprzestania stosowania żelu. Niektóre AK mogą pozostać. Twój dermatolog będzie je leczył, często za pomocą krioterapii.
  • Krem zimikwimodem: Ten krem pomaga wzmocnić układ odpornościowy organizmu, dzięki czemu organizm może pozbyć się chorych komórek skóry. Krem ten należy nakładać na skórę zgodnie z zaleceniami dermatologa. Większość pacjentów stosuje imikwimod przez kilka tygodni. Imikwimod powoduje zaczerwienienie i obrzęk skóry. Po zaprzestaniu stosowania leku skóra goi się.
  • Żel zmebutynianem ingenolu: Ten żel działa na dwa sposoby. Wzmacnia on układ odpornościowy organizmu. Jest także rodzajem chemioterapii dla skóry. Jedna formuła jest stosowana w leczeniu AK na głowie i skórze głowy przez 3 dni z rzędu. Druga formuła leczy AK na nogach, ramionach i tułowiu. Pacjenci stosują tę formułę przez 2 dni z rzędu. Oba preparaty mogą powodować szybkie zaczerwienienie i obrzęk. W miarę gojenia się skóry zaczerwienienie i obrzęk ustępują.

Naukowcy wciąż poszukują nowych metod leczenia AK. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia wszystkich AK.

Wyniki

U niektórych osób występuje tylko kilka AK. Często ustępują one pod wpływem leczenia.

Jeśli masz wiele znamion AK, musisz być pod opieką dermatologa. AK powstają na skórze, która została poważnie uszkodzona przez słońce lub opalanie w pomieszczeniach. Uszkodzenia te często prowadzą do powstawania nowych znamion AK przez całe życie. Nieleczone AK mogą przekształcić się w raka kolczystokomórkowego, który jest rodzajem raka skóry. Dzięki częstym badaniom kontrolnym rak ten może zostać wcześnie wykryty i usunięty. Większość nowotworów skóry można wyleczyć, jeśli są wcześnie wykryte i leczone.

Twój dermatolog poinformuje Cię, jak często powinieneś zgłaszać się na badania kontrolne. Niektórzy pacjenci muszą wykonywać badania kontrolne raz na 8-12 tygodni. Inni zgłaszają się na badania kontrolne 1 lub 2 razy w roku.

Należy przestrzegać terminów wizyt. Jeśli dojdzie do rozwoju raka skóry, im szybciej zostanie on wykryty i usunięty, tym lepsze będą wyniki.


Piśmiennictwo:
Bhatia ND. "Postępowanie medyczne w przypadku rogowacenia zanikowego". Sesja tematyczna przedstawiona na Letnim Spotkaniu Akademii Dermatologii 2011: New York City. Aug 2011
.Dinehart SM. "The treatment of actinic keratoses. J Am Acad Dermatol 2000 Jan; 42: 25-8.
Feldman SR, Fleischer AB, Jr, Williford PM et al. "Destructive procedures are the standard of care for treatment of actinic keratoses." J Am Acad Dermatol 1999 Jan; 40: 43-7.
Moy RL
.
"Clinical presentation of actinic keratoses and squamous cell carcinoma." J Am Acad Dermatol 2000 Jan;42:S8-10.
Odom R. "Managing actinic keratoses with retinoids." J Am Acad Dermatol 1998 Aug; 39: S74-8.
Rigel DS, Cockerell CJ, Carucci J et al. "Actinic Keratosis, Basal Cell Carcinoma, and Squamous Cell Carcinoma.
"
In: Bolognia JL, Jorizzo JL, Rapini RP, et al. editors. Dermatology, 2nd ed. Spain, Mosby Elsevier; 2008. p. 1645-6Salasche
SJ, Levine N, Morrison L. "Cycle therapy of actinic keratoses of the face and scalp with 5% topical imiquimod cream
:
An open-label trial." J Am Acad Dermatol 2002 Oct; 47: 571-7.
Stockfleth E, Meyer T, Benninghoff B et al. "A randomized, double-blind, vehicle-controlled study to assess 5% imiquimod cream for the treatment of multiple actinic keratoses." Arch Dermatol 2002 Nov; 138: 1498-502.
Swanson N, Abramovits W, Berman B et al. "Imiquimod 2,5% i 3,75% w leczeniu actinic keratoses: wyniki dwóch kontrolowanych placebo badań codziennego stosowania na twarz i łysiejącą skórę głowy w dwóch 2-tygodniowych cyklach." J Am Acad Dermatol; 2010 Apr;62(4):582-90.
Zalaudek I, Giacomel J, Schmid K et al. "Dermatoscopy of facial actinic keratosis, intraepidermal carcinoma, and invasive squamous cell carcinoma: A progression model." J Am Acad Dermatol. 2011 Aug 10.









Rogowacenie actinic keratosis: Wskazówki dotyczące postępowania

Rogowacenie aktyniczne (AK) tworzy się na skórze, która została poważnie uszkodzona przez promienie ultrafioletowe (UV). Słońce i opalanie w pomieszczeniach narażają nas na działanie tych szkodliwych promieni. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie AK, dermatolodzy zalecają następujące działania:

Chroń skórę przed słońcem. Chroniąc skórę przed słońcem, możesz zapobiec powstawaniu nowych znamion AK. Pomoże to również zwiększyć skuteczność leczenia. Dermatolodzy udzielają swoim pacjentom z AK następujących wskazówek:

  • Unikaj południowego słońca. Można to zrobić, planując aktywność na świeżym powietrzu wcześniej rano (przed 10.00) i później po południu (po 14.00).
  • Codziennie smaruj się kremem z filtrem przeciwsłonecznym - nawet w pochmurne dni i w zimie. Nakładaj krem z filtrem na całą skórę, której nie zakrywa ubranie.

3 rzeczy, które musi zapewniać Twój krem z filtrem przeciwsłonecznym:

  • Chroń swoje usta. Stosuj balsam do ust zawierający filtr przeciwsłoneczny. Balsam do ust powinien mieć filtr SPF 30 lub wyższy i zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB.
  • Chrońskórę za pomocą ubrania. Zawsze, gdy to możliwe, noś ubranie:

Aby sprawdzić, jak dobrze chroni Cię ubranie, trzymaj każdą z nich przed jasnym światłem. Jeśli przez tkaninę widać światło, oznacza to, że szkodliwe światło słoneczne może przez nią przenikać. Należy wybrać inną odzież. Można też założyć tę samą odzież, ale najpierw należy nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym na skórę, którą ta odzież będzie zakrywać.

Nie należy korzystać z łóżek opalających ani innych urządzeń do opalania w pomieszczeniach. Łóżka opalające i lampy słoneczne emitują promienie UV, które mogą być silniejsze niż promienie słoneczne. Może to powodować powstawanie nowych AK.

Kontroluj swoją skórę tak często, jak zalecił to dermatolog. Jeśli zauważysz na swojej skórze narośl, która ma którąkolwiek z poniższych cech, natychmiast skontaktuj się z dermatologiem:

  • Zaczyna swędzieć lub krwawić.
  • Staje się zauważalnie grubszy.
  • Pozostaje po leczeniu.
  • Zmienia rozmiar, kształt lub kolor.

Należy przestrzegać wszystkich terminów wizyt u dermatologa. Nieleczona AK może przekształcić się w typ raka skóry zwany rakiem kolczystokomórkowym. Dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu, rak skóry ma wysoki wskaźnik wyleczalności.

Ponieważ AK rozwijają się na skórze, która została poważnie uszkodzona przez promienie UV, istnieje również większe ryzyko rozwoju innych rodzajów raka skóry, w tym czerniaka. Uczęszczanie na wizyty kontrolne pomaga wykryć raka skóry we wczesnym stadium, kiedy istnieje możliwość wyleczenia.

Zdawaj sobie sprawę, że mogą powstawać nowe AK. Znamiona AK powstają na bardzo zniszczonej skórze. U niektórych osób nowe AK będą powstawać przez całe życie, nawet jeśli będą chronić skórę przed słońcem. Nie oznacza to, że ochrona przeciwsłoneczna i leczenie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.


© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym pod adresem https://www.aad.org/about/legal.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...