W przeciwieństwie do innych znanych nam specjalności dermatologicznych dermatologia estetyczna nie odpowiada za leczenie chorób. Jej podstawowym zadaniem jest praca nad skórą zdrową i nadawanie jej bardziej estetycznego wyglądu odpowiadającego aktualnym trendom społecznym oraz oczekiwaniom samych pacjentek.
Niekiedy mówiąc o jej zadaniach używa się terminu „odmładzanie”, należy mieć jednak na uwadze to, że jest on dość nieprecyzyjny. Cześć zabiegów związanych z tą gałęzią medycyny skupia się na zmianie wyglądu skóry tak, aby sprawiała ona wrażenie młodszej. Nie ogranicza się jednak do zapobiegania zmarszczkom i ich wyrównywania, ale także pozwala na poprawienie kolorytu skóry i likwiduje jej przebarwienia, a nawet zamyka nadmiernie rozszerzone naczynia. Nie wolno zapominać o tym, że jej współczesne możliwości są wyjątkowo duże. Mówiąc o niej mamy na myśli szeroki zakres poprawiających urodę zabiegów i to nie tylko tych mało inwazyjnych, które nie wymagają ingerencji w codzienny tryb życia, ale również takich, które mogą wymagać rekonwalescencji trwającej nawet kilka tygodni.
Wśród tych zabiegów, które cieszą się największą popularnością wymienia się przede wszystkim peelingi lekarskie poprawiające koloryt skóry i likwidujące przebarwienia, wstrzykiwanie botoksu, zabiegi z wykorzystaniem lasera oraz IPL. Pewien problem dla pacjentów może stanowić to, że nie mówimy o zabiegach refundowanych przez NFZ, a co za tym idzie ich cena jest w stanie wahać się od dwustu do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście, każda metoda polecana przez dermatologa estetycznego wiąże się z pewnym ryzykiem, choć w większości przypadków objawy niepożądane znikają szybko, a satysfakcjonujący efekt utrzymuje się przez długi czas. Same zabiegi, choć do niedawna były uważane za doświadczenie typowo kobiece, już od jakiegoś czasu zwracają na siebie uwagę również w odniesieniu do mężczyzn.
Okazuje się zresztą, że wbrew powszechnemu przekonaniu różnice pomiędzy kobiecą i męska skórą oraz włosami nie są wcale aż tak duże. Oczywiście, na wygląd włosów i skóry wpływa nie tylko genetyka, ale również styl życia, w tym zwłaszcza częstotliwość przebywania w pomieszczeniach zamkniętych, palenie papierosów i codzienna higiena. Od niedawna mówi się zresztą o nowej metodzie, która może zmienić medycynę. Jest to metoda genoterapii. Jak na razie żadna z metod genoterapii nie jest rozwinięta na tyle, aby znajdowała praktyczne zastosowanie w dermatologii estetycznej. Nie oznacza to jednak, że z sytuacją taką nie będziemy mieli do czynienia w niedalekiej przyszłości.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy przedmiotem analizy są metody immunosupresji. Tu standardem leczenia już od dawna są substancje, dla których charakterystyczne jest syntezowanie chemiczne. W farmakologii chorób, w których mamy do czynienia z nieprawidłowym zachowaniem układu immunologicznego coraz większe znaczenie odgrywają leki biologiczne, a wiec białka, których syntezowanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu metody opartej na molekularnej rekombinacji. Tu największą popularnością cieszą się te leki, które przyczyniają się do hamowania aktywności TNF-alfa.
W dermatologii zastosowanie znajdują również kortykosteroidy. Są one stosowane w różnych postaciach w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Przykładowo, leki stosowania ogólnego coraz częściej są podstawą leczenia chorób o podłożu autoimmunologicznym. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak rozwiązania o działaniu pomocniczym z uwagi na ich właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe.