5 maja 2022 Dermatologia estetyczna
Choroby paznokci i zdrowie paznokci

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o twoim zdrowiu. Skóra pod paznokciami i wokół nich jest podatna na wiele chorób. Na paznokciach mogą pojawić się również znaki ostrzegawcze innych problemów zdrowotnych.

Właściwa pielęgnacja paznokci jest ważna, ponieważ pomaga zapobiegać wielu powszechnym schorzeniom paznokci. Oprócz dbania o paznokcie, zgłoś się do dermatologa z certyfikatem, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów na paznokciach lub skórze wokół nich.

CO TO JEST WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ?

Wrastający paznokieć to sytuacja, w której róg paznokcia zakrzywia się ku dołowi, wbijając się w skórę. Wrastające paznokcie najczęściej występują na dużym palcu u nogi. Wrastający paznokieć może być spowodowany nieobcinaniem paznokcia na prosto, ciasnym obuwiem, niewłaściwą higieną, urazami, a nawet predyspozycjami genetycznymi.

Wrastający paznokieć może być bolesny i może ulec zakażeniu. Leczenie może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Grzybicze zakażenie paznokci

JAKIE SĄ OBJAWY ZRANIONEGO PAZNOKCIA?

Cienka czerwona lub czerwonobrązowa pionowa linia pod paznokciem może być spowodowana urazem i krwawieniem pod paznokciem. Jest to tak zwany krwotok odłamkowy. Niektóre leki i stany chorobowe mogą również powodować pojawienie się czerwonawych linii na paznokciach, dlatego w przypadku zauważenia nowej czerwonej linii należy zgłosić się do dermatologa z certyfikatem.

Drobne urazy paznokci często powodują powstawanie małych białych plamek. Zazwyczaj znikają one samoistnie w miarę zrastania się paznokcia i nie wymagają leczenia. Powinieneś jednak skontaktować się z dermatologiem, jeśli zauważysz wiele białych plamek, a nie pamiętasz, że zraniłeś paznokieć, lub jeśli białe plamki nie wyrastają. Może to oznaczać, że masz infekcję lub inny stan chorobowy.

JAK WYGLĄDA ZAKAŻENIE GRZYBICZE PAZNOKCI?

Gdy paznokcie są zakażone grzybem, często stają się grubsze i odbarwione. Możesz również zauważyć płatki pod paznokciem, białe lub żółte smugi na paznokciu lub kruszenie się w rogu lub na czubku paznokcia. Paznokcie mogą się również rozdwajać lub odstawać od skóry.

Jeśli infekcja grzybicza paznokci zostanie wcześnie wykryta, może ustąpić po zastosowaniu miejscowej (nakładanej na paznokieć) kuracji przeciwgrzybiczej. Wiele infekcji grzybiczych paznokci wymaga jednak zastosowania leków działających na cały organizm. Twój dermatolog może przepisać lek przeciwgrzybiczy w postaci tabletek lub płynu. W leczeniu paznokci mogą być również stosowane zabiegi laserowe.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia podejrzanego zakażenia grzybiczego paznokci udać się do dermatologa z certyfikatem.

Inne schorzenia mogą przypominać grzybicę paznokci i nie należy stosować leków przeciwgrzybiczych, jeśli nie ma się infekcji grzybiczej.

JAKIE SĄ OBJAWY BAKTERYJNEGO ZAKAŻENIA PAZNOKCI?

Bakteryjna infekcja paznokci najczęściej powstaje po zranieniu paznokcia lub otaczającej go skóry. Ten rodzaj infekcji może powodować zaczerwienienie, obrzęk lub ból. W skórze wokół paznokcia może również gromadzić się ropa, a paznokieć może przybrać zielonkawy kolor.

Jeśli masz bakteryjne zakażenie paznokci, ważne jest leczenie. Dermatolog często odsącza ropę i przepisuje antybiotyk.

JAK WYGLĄDA ŁUSZCZYCA PAZNOKCI?

Łuszczyca jest chorobą skóry, która może wpływać na paznokcie, powodując wżery, grzbiety i przebarwienia. Skóra pod paznokciem może stać się czerwono-brązowa. Mogą pojawić się czerwonawe linie. Paznokcie mogą się kruszyć, rozdwajać i oddzielać od skóry.

Te zmiany w paznokciach mogą wystąpić u osób z każdym rodzajem łuszczycy. Czasami zmiany na paznokciach są pierwszym objawem łuszczycowego zapalenia stawów, rodzaju zapalenia stawów, które może rozwinąć się u niektórych osób z łuszczycą. Łuszczyca paznokci może dotyczyć jednego lub kilku paznokci i może być bolesna. Różne metody leczenia, w tym fototerapia, leki ogólnoustrojowe i zastrzyki z kortyzonu, mogą pomóc w radzeniu sobie z łuszczycą paznokci.

CZY PAZNOKCIE MOGĄ ZACHOROWAĆ NA RAKA SKÓRY?

Wiele różnych rodzajów raka skóry, w tym czerniak i rak kolczystokomórkowy, może powstawać pod paznokciem lub wokół niego. Jeśli zauważysz narośl w tych miejscach, zgłoś się do dermatologa z certyfikatem. Rak skóry jest bardzo uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

Czerniak, najbardziej śmiertelna forma raka skóry, może pojawić się jako ciemna smuga lub plamka na paznokciu. Na ten rodzaj czerniaka narażone są osoby o kolorowej skórze. Wiele smug na paznokciach jest nieszkodliwych i występują one często u osób o różnym kolorze skóry. Jeśli jednak zauważysz ciemną smugę lub plamę na paznokciu, a nie pamiętasz, byś ją zranił, koniecznie zgłoś się do dermatologa z certyfikatem.

Czerniak pod paznokciem

JAKIEGO RODZAJU NAROŚLA MOGĄ POJAWIĆ SIĘ WOKÓŁ PAZNOKCI?

Narośl na skórze wokół paznokcia to często kurzajka. Brodawki występują często na dłoniach i stopach. Jeśli brodawka rozwija się w pobliżu paznokcia lub wrasta pod paznokieć, należy ją leczyć. Leczenie może usunąć brodawkę, umożliwiając normalne używanie palca lub stopy. Dermatolodzy oferują różne metody leczenia brodawek.

Na skórze nad skórą mogą pojawić się galaretowate narośla zwane torbielami śluzowymi. Torbiele te mogą być bolesne. Jeśli torbiel będzie się powiększać, może uszkodzić paznokieć lub spowodować jego deformację. Dyplomowany dermatolog może zalecić odpowiednie leczenie tego typu torbieli.

CZY OBJAWY DOTYCZĄCE PAZNOKCI MOGĄ WSKAZYWAĆ NA INNE SCHORZENIA?

Zmiany na paznokciach często pomagają lekarzom w wykrywaniu chorób, z których niektóre mogą być poważne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie swoich paznokci, zgłoś się do dermatologa z certyfikatem.

JAK MOGĘ DOBRZE DBAĆ O SWOJE PAZNOKCIE?

Niewłaściwa pielęgnacja paznokci może powodować problemy z nimi. Aby zachować zdrowe paznokcie, dermatolodzy zalecają następujące czynności:

  • Utrzymuj paznokcie czyste i suche. Pomaga to zapobiegać infekcjom paznokci. Noś przewiewne skarpetki i używaj klapek na basenach publicznych, w siłowniach, szatniach i innych miejscach publicznych.
  • Obcinaj paznokcie u stóp i u palców w poprzek, lekko zaokrąglając na środku. Dzięki temu paznokcie będą mocne i zapobiegniesz ich wrastaniu.
  • Trzymaj paznokcie u stóp krótko. Minimalizuje to ryzyko wrastania paznokci.
  • Jeśli paznokcie u stóp są grube i trudno je obciąć, mocz stopy w ciepłej słonej wodzie (1 łyżeczka soli na litr wody) przez pięć do 10 minut. Po osuszeniu stóp zastosuj krem zawierający mocznik lub kwas mlekowy, aby zmiękczyć skórę i
  • Wygładzaj szorstkie krawędzie za pomocą szorstkiej tarczy. Dzięki temu paznokcie nie będą się rozdwajać, co zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Aby uniknąć infekcji, nie należy dzielić się z innymi użytkownikami ściereczkami. Jeśli korzystasz z usług salonu pielęgnacji paznokci, upewnij się, że sprzęt jest wysterylizowany.
  • Unikaj obgryzania paznokci. Obgryzanie paznokci może nie tylko zepsuć ich wygląd, ale także uszkodzić skórę wokół paznokci, zwiększając ryzyko infekcji. Unikanie pokusy obgryzania paznokci jest szczególnie ważne, jeśli masz lub masz skłonności do chorób paznokci. Aby pomóc pacjentom w zaprzestaniu obgryzania paznokci, dermatolodzy często zalecają stosowanie lakieru do paznokci o nieprzyjemnym smaku. Terapia behawioralna również może pomóc w przełamaniu tego nawyku.
  • Chroń skórki. Skórki zapobiegają wnikaniu bakterii i innych zarazków do naszego organizmu. Aby chronić skórki, nigdy ich nie wycinaj ani nie odsuwaj na siłę, nie pozwól też, aby robili to pracownicy salonu pielęgnacji paznokci. Jeśli musisz odsunąć skórki, rób to delikatnie po prysznicu lub po kąpieli.
  • Nie próbuj "wydłubywać" wrastającego paznokcia, ponieważ może to spowodować infekcję lub pogorszyć stan już istniejącej. W celu leczenia wrastających paznokci udaj się do dermatologa z certyfikatem.
  • Noś buty, które są odpowiednio dopasowane. Zmieniaj buty, które nosisz co jakiś czas.
  • Jeśli cierpisz na cukrzycę lub masz słabe krążenie, zwracaj baczną uwagę na swoje stopy i paznokcie. Przy pierwszych oznakach problemu zgłoś się do dermatologa.

KIEDY POWINIENEM ZGŁOSIĆ SIĘ DO DERMATOLOGA W SPRAWIE MOICH PAZNOKCI?

Choroby paznokci, jeśli nie dopuszczą do ich rozwoju, mogą być trudne do wyleczenia. Wczesna diagnoza i właściwe leczenie dają najlepsze rezultaty. Jeśli zauważysz nietypowe lub uciążliwe zmiany na swoich paznokciach, zgłoś się do dermatologa z certyfikatem, aby ocenić i w razie potrzeby podjąć leczenie.

Dermatolog z certyfikatem to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu medycznym, chirurgicznym i kosmetycznym chorób skóry, włosów i paznokci. Aby dowiedzieć się więcej o paznokciach lub znaleźć dermatologa z certyfikatem w swojej okolicy, odwiedź stronę aad.org/nails lub zadzwoń pod bezpłatny numer (888) 462-DERM (3376).

Wszystkie treści zostały opracowane wyłącznie przez Amerykańską Akademię Dermatologii.Copyright © by American Academy of Dermatology and the American Academy of Dermatology Association.

Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Amerykańska Akademia Dermatologii

P.O. Box 1968, Des Plaines, Illinois 60017

Centrum Informacji Publicznej AAD: 888.462.DERM (3376) AAD Member Resource Center: 866.503.SKIN (7546) Poza Stanami Zjednoczonymi: 847.240.1280

Strona internetowa: aad.org

Email: mrc@aad.org

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...