11 kwietnia 2022 Dermatologia estetyczna
Trądzik

Jeśli masz trądzik, zwany też trądzikiem pospolitym, nie jesteś sam. Jest to najczęściej występująca choroba skóry w Stanach Zjednoczonych. Około 40 do 50 milionów Amerykanów ma trądzik. Większość z nich to nastolatki i młodzi dorośli, ale trądzik może pojawić się w każdym wieku: trądzik pojawia się u noworodków. Trądzik występuje u dzieci. Trądzik występuje nawet u kobiet w okresie menopauzy.

W każdym wieku praktycznie każdy, kto ma trądzik, może mieć czystszą skórę. W ostatnich latach dokonano postępu w medycynie, wprowadzając nowe metody leczenia trądziku oraz stosując znane metody w inny sposób, aby uzyskać lepsze rezultaty.

CO TO JEST TRĄDZIK?

Wiele osób uważa, że trądzik to po prostu "pryszcze". Jeśli masz trądzik, możesz mieć każdą z tych plam:

  • zaskórniki (tzw. zaskórniki otwarte)
  • Białe zaskórniki (tzw. zaskórniki zamknięte)
  • grudki (czerwone zgrubienia)
  • Krosty (czerwone grudki z białym środkiem, nazywane przez wielu ludzi "pryszczami")
  • Cysty
  • Guzki

Trądzik może pojawić się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach i górnej części ciała.

Trądzik

CO POWODUJE TRĄDZIK?

Trądzik pojawia się po raz pierwszy, gdy dochodzi do zatkania porów w skórze. Ten zator zaczyna się od martwych komórek skóry.

Normalnie martwe komórki naskórka są codziennie usuwane z powierzchni skóry. Normalna skóra produkuje również sebum, czyli ważny olej, który zapobiega wysuszaniu skóry. Gdy w pewnych okresach życia zwiększa się produkcja sebum, jego nadmiar może powodować sklejanie się martwych komórek skóry wewnątrz porów. Zamiast zostać usunięte, komórki zostają uwięzione w porach.

Jeden z rodzajów bakterii, które żyją na skórze każdego człowieka, nazywa się P. acnes. Wewnątrz porów bakterie te mają doskonałe warunki do bardzo szybkiego namnażania się, zwłaszcza jeśli w porach znajduje się dużo oleju. Kiedy w okresie dojrzewania zmieniają się hormony, wzrasta produkcja oleju w skórze. Połączenie bakterii i ropy w porach jest bardzo drażniące dla otaczającej je skóry, dlatego w porach powstaje stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk). Niekiedy stan zapalny może uszkodzić wyściółkę porów, a następnie stan zapalny przenika w głąb skóry, powodując pojawienie się torbieli trądzikowej lub guzka.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z LECZENIA TRĄDZIKU?

Leczenie przynosi wiele korzyści. Jeśli masz ciężki trądzik, który składa się z głębokich i często bolesnych grudek zwanych cystami i guzkami, skuteczne leczenie trądziku może zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych. Usunięcie trądziku zazwyczaj poprawia samoocenę danej osoby. Niektórzy pacjenci mówią, że czują się szczęśliwsi i bardziej pewni siebie.

Jeśli chcesz leczyć trądzik, ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania. Błędne informacje na temat leczenia trądziku są szeroko rozpowszechnione. Oto pięć ważnych faktów na temat leczenia trądziku, które powinieneś znać:

  • Na efekty trzeba poczekać (co najmniej 4 do 8 tygodni).
  • Nie jest możliwe uzyskanie "rezultatów z dnia na dzień" lub "natychmiastowego wyleczenia".
  • Leczenie może pomóc w szybszym usunięciu istniejącego trądziku, ale najlepiej sprawdza się w zapobieganiu powstawaniu nowych wykwitów.
  • Aby efekty były widoczne, należy kontynuować leczenie trądziku nawet po ustąpieniu zmian na skórze.
  • Po zniknięciu czerwonych wykwitów trądzikowych często pozostają czerwone lub brązowe płaskie ślady, które będą stopniowo zanikać w ciągu kilku miesięcy. Nie muszą to być trwałe blizny.

Trądzik grudkowy i krostkowy

JAK LECZY SIĘ TRĄDZIK?

Dermatolodzy dostosowują leczenie trądziku do potrzeb każdego pacjenta. Przed opracowaniem planu leczenia dermatolog musi poznać kilka ważnych informacji na Twój temat. Upewnij się, że dermatolog wie, czy jesteś:

  • W ciąży
  • Karmi piersią
  • Przymierzasz się do zajścia w ciążę
  • Masz uczulenie na wcześniej stosowane metody leczenia trądziku.

Aby zapanować nad trądzikiem, konieczne może być zastosowanie więcej niż jednej kuracji przeciwtrądzikowej. Takie podejście nazywane jest terapią skojarzoną i może przynieść najlepsze rezultaty. Oto niektóre zabiegi, które mogą być włączone do planu leczenia:

Leczenie stosowane na skórę

Twój dermatolog może określić to jako "leczenie miejscowe". Leki nakładane na skórę pomagają w leczeniu trądziku o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Te zabiegi najlepiej zapobiegają powstawaniu nowych wykwitów, dlatego ważne jest, aby stosować je na całym obszarze dotkniętym trądzikiem, a nie tylko na miejscach dotkniętych trądzikiem. Niektóre zabiegi odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu białych i czarnych zaskórników. Inne zmniejszają ilość bakterii wywołujących trądzik na skórze. Niektóre zmniejszają zaczerwienienie wyprysków.

Niektóre z aktywnych składników tych miejscowych preparatów przeciwtrądzikowych mogą obejmować retinoidy, kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy oraz antybiotyki, takie jak dapson, klindamycyna lub sulfacetamid sodu. Możesz otrzymać receptę na lek przeciwtrądzikowy stosowany miejscowo. Niektóre skuteczne leki stosowane miejscowo nie wymagają recepty. Twój dermatolog będzie wiedział, co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Leki, które działają w całym organizmie

Leki te, zwane także "leczeniem ogólnoustrojowym", pomagają w leczeniu trądziku o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Możesz otrzymać receptę na antybiotyk taki jak minocyklina, doksycyklina, tetracyklina lub inny lek. Antybiotyki te mogą leczyć trądzik obejmujący dużą powierzchnię ciała.

U niektórych kobiet z trądzikiem skóra staje się jaśniejsza po zastosowaniu terapii hormonalnej (tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen lub spironolakton). Twój dermatolog może pomóc Ci zdecydować, czy jest to dla Ciebie odpowiednia opcja leczenia.

Większość metod leczenia trądziku ma niewielki wpływ na głębokie i często bolesne torbiele i guzki. Jeśli inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, rozwiązaniem może być izotretynoina. Jest to jedyny lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia ciężkich postaci trądziku. Trądzik ustępuje u około 85% pacjentów po jednym kursie (4-6 miesięcy) leczenia izotretynoiną.

Izotretynoina nie jest przeznaczona dla wszystkich. Lek nie może być przepisywany kobietom w ciąży. Ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych u dziecka jest wysokie, nawet jeśli lek jest stosowany przez krótki czas. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą przestrzegać ścisłych zasad zapobiegania ciąży. Izotretynoina nie ma wpływu na przyszłe ciąże.

Trądzik torbielowaty

Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, zarówno mężczyźni jak i kobiety przed rozpoczęciem przyjmowania izotretynoiny muszą zapisać się do programu zwanego iPLEDGE. W ramach tego programu zbierane są anonimowe informacje medyczne o pacjentach stosujących izotretynoinę. Informacje te są wykorzystywane do określenia, czy edukacja mająca na celu zapobieganie wadom wrodzonym jest skuteczna. Jeśli pacjent zdecyduje się na przyjmowanie izotretynoiny, dermatolog będzie go ściśle monitorował. Należy natychmiast zgłaszać dermatologowi wszelkie możliwe działania niepożądane.

Zabiegi

Rzadko zdarza się, aby zabieg usuwał trądzik. Dermatolodzy włączają zabiegi do swoich planów leczenia trądziku, ponieważ mogą one poprawić ogólne rezultaty innych metod leczenia trądziku.

Trądzik grudkowy i krostkowy

JAK DBAĆ O SKÓRĘ?

Trądzik nie jest spowodowany zanieczyszczeniami i nie można go zmyć. Twój dermatolog może opracować plan pielęgnacji skóry, który pomoże zapobiec powstawaniu wyprysków. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dermatologa, jak dbać o skórę:

  • Bądź delikatny dla swojej skóry. Unikaj produktów do pielęgnacji skóry, które są dla niej szorstkie.
  • Myj się dwa razy dziennie i po spoceniu. Nadmierne mycie i szorowanie skóry nie zapobiega trądzikowi ani go nie leczy. Zbyt intensywne szorowanie może podrażnić skórę i pogorszyć stan trądziku.
  • Trzymaj ręce z dala od twarzy. Nie naciskaj, nie wyciskaj ani nie dłub w trądziku.
  • Szukaj napisu "niekomedogenny" na etykietach kosmetyków lub kremów przeciwsłonecznych. Produkty te nie powinny powodować powstawania zaskórników, białych wągrów ani czerwonych pryszczy. Możesz również spotkać się z określeniem "nie-acnegenny" lub zwrotami "nie powoduje trądziku" lub "nie zatyka porów".
  • Nie szukaj opalenizny, aby "leczyć" trądzik. Opalanie nie "wysusza" trądziku. Wręcz przeciwnie, szkodzi skórze. Ponadto, niektóre leki na trądzik sprawiają, że skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe (UV), co może pogorszyć stan trądziku.

CZY MOJA DIETA MA WPŁYW NA TRĄDZIK?

Związek między dietą a trądzikiem może, ale nie musi istnieć. Naukowcy badają niektóre produkty spożywcze i napoje, takie jak mleko, aby ustalić, czy wpływają one na pogorszenie lub wywołanie trądziku. Również pokarmy powodujące wysoki poziom cukru we krwi, takie jak białe pieczywo i słodkie przekąski, mogą nasilać trądzik. Badania wykazały, że palenie papierosów również pogarsza stan trądziku.

Wskazówka: Unikaj nakładania na twarz olejów pochodzących z bardzo tłustych potraw. Praca w tłustym środowisku, np. w kuchni typu fast food, może pogorszyć stan trądziku. W przypadku kontaktu niektórych olejów roślinnych ze skórą, trądzik może się nasilić.

JAK MOŻNA LECZYĆ BLIZNY POTRĄDZIKOWE?

Gdy trądzik jest już pod kontrolą, dermatolog może zająć się leczeniem blizn potrądzikowych. Dermatolodzy stosują lasery, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, wypełniacze i inne zabiegi, aby zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Podobnie jak w przypadku leczenia aktywnego trądziku, pomyślny wynik jest często wynikiem indywidualnie dobranego planu leczenia.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...