3 maja 2022 Dermatologia estetyczna
Trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych: Ta 25-letnia kobieta od lat boryka się z trądzikiem i ma typowe dla trądziku dorosłych głębokie, zaognione pryszcze i cysty.

Dlaczego tak się dzieje i co można na to poradzić

Trądzik może być szczególnie frustrujący dla osób dorosłych. Kuracja, która tak dobrze sprawdzała się w okresie nastoletnim, może okazać się bezużyteczna lub pogorszyć stan trądziku. Jeśli tak się dzieje, możesz się zastanawiać, czy te wykwity to rzeczywiście trądzik. W końcu, czy dorośli mają trądzik?

Przyczyny trądziku u dorosłych

Tak, osoby dorosłe mają trądzik. Niektórzy dorośli mają trądzik nawet po trzydziestce, czterdziestce, a nawet pięćdziesiątce. Możliwe jest nawet pojawienie się trądziku po raz pierwszy w wieku dojrzałym. Dermatolodzy nazywają to "trądzikiem dorosłych". Jest on najczęstszy wśród kobiet przechodzących menopauzę.

Kobiety mają tendencję do zapadania na trądzik dorosłych częściej niż mężczyźni. Jeśli masz trądzik w wieku dorosłym, jest to prawdopodobnie spowodowane jedną lub kilkoma z poniższych przyczyn:

Wahania poziomu hormonów: Brak równowagi może prowadzić do powstawania wyprysków.

Kobiety często doświadczają wahań poziomu hormonów:

  • Wokół miesiączki
  • W czasie ciąży, w okresie okołomenopauzalnym i w czasie menopauzy
  • Po odstawieniu (lub rozpoczęciu stosowania) tabletek antykoncepcyjnych

Stres: Naukowcy odkryli związek między stresem a zaostrzeniem trądziku. W odpowiedzi na stres nasz organizm wytwarza więcej androgenów (rodzaj hormonu). Hormony te stymulują gruczoły tłuszczowe i mieszki włosowe w skórze, co może prowadzić do powstawania trądziku. Wyjaśnia to, dlaczego trądzik może być ciągłym problemem, gdy znajdujemy się w ciągłym stresie.

Historia rodzinna: Czy ktoś z bliskich krewnych, np. rodzic, brat lub siostra, ma trądzik? Wyniki badań naukowych sugerują, że niektóre osoby mogą mieć genetyczne predyspozycje do występowania trądziku. Osoby, które mają takie predyspozycje, wydają się bardziej narażone na trądzik dorosłych.

Produkty do pielęgnacji włosów i skóry: Jeśli cierpisz na trądzik dorosłych, powinieneś czytać etykiety produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Upewnij się, że na każdym opakowaniu znajduje się jedno z poniższych określeń:

  • Niekomedogenny
  • Nie-acnegenne
  • Bezolejowy
  • Nie zatyka porów

Upewnij się, że Twój krem nawilżający, oczyszczający, z filtrem przeciwsłonecznym i wszystkie inne produkty zawierają jedno z tych określeń. Produkty te są najmniej podatne na wywoływanie trądziku.

Działanie uboczne leków: Trądzik jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli podejrzewasz, że dany lek wywołuje trądzik lub pogarsza jego stan, kontynuuj jego przyjmowanie, ale porozmawiaj z lekarzem, który go przepisał. Zapytaj, czy trądzik jest możliwym skutkiem ubocznym. Jeśli trądzik jest możliwym działaniem niepożądanym, należy zapytać, czy można zastosować inny lek. Jeśli nie możesz przyjmować innego leku, być może warto udać się do dermatologa, który pomoże Ci opanować trądzik.

Niezdiagnozowana choroba: Czasami trądzik jest objawem choroby podstawowej. Po zdiagnozowaniu i wyleczeniu schorzenia trądzik często ustępuje.

Dostępne skuteczne metody leczenia trądziku dorosłych

Jeśli nic nie pomaga w walce z trądzikiem, należy udać się do dermatologa. Dostępne jest skuteczne leczenie. Często dermatolog stosuje dwie lub więcej metod leczenia. Z pomocą dermatologa i przy odrobinie cierpliwości można opanować praktycznie każdy przypadek trądziku.

© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym pod adresem https://www.aad.org/about/legal.

Zobacz również
Dermatologia estetyczna

Zwana również chirurgią mikrograficzną Mohsa Operacja ta, stosowana w leczeniu raka skóry, ma wyjątkową zaletę. Podczas operacji chirurg może zobaczyć, gdzie zatrzymał się nowotwór. Nie...

Peter Moffat, twórca serialu Criminal Justice, zmniejsza stygmatyzację atopowego zapalenia skóry, zwiększając świadomość na temat tej choroby. Peter Moffat dobrze zna codzienne zmagania z...

Liszajec: Pęcherze i strupy na twarzy dziecka to częste objawy liszajca. Liszajec: przegląd Nazywane również odleżynami szkolnymiImpetigo (im-peh-tie-go) to częsta infekcja skórna, zwłaszcza...